AKTUALNOŚCI

Opublikowano dnia: 2019-03-27 - Kategoria: Aktualności


Było to pierwsze, z czterech planowanych na ten rok szkoleń personelu medycznego Szpitala, odnoszących się do zagadnień prawnych w relacji pacjent – szpital. Temat szkolenia – dokumentacja medyczna, dotyczył nie tyle zasad prowadzenia, ale co ważniejsze, jej wagi w odpowiedzialności cywilnej w sektorze medycznym, w tym w zakresie praw pacjenta oraz relacji: personel medyczny – pacjent i osoby bliskie pacjenta. Prowadzący szkolenie, p. mec. Dawid Chwiałkowski z firmy MEDRISK, uwzględnił w nim również zmiany przepisów prawa odnośnie udostępniania dokumentacji medycznej po śmierci pacjenta. Warte podkreślenia było bardzo duże zainteresowanie szkoleniem. Nie obyło się oczywiście bez licznych pytań do naszego eksperta, co świadczyło o wadze poruszanych problemów.

 

Opublikowano dnia: 2019-03-22 - Kategoria: Aktualności


Jest to najnowocześniejszy aparat USG o wysokiej wydajności, pozwalający uzyskać niezwykle precyzyjny obraz diagnostyczny. Powstał z połączenia potrzeb klinicznych z najbardziej zaawansowanymi technologiami ultrasonograficznymi. Spełnia najważniejsze wymogi codziennej praktyki medycznej – posiada wysoką wydajność dzięki precyzyjnemu obrazowaniu, możliwość wykonywania wszechstronnych badań oraz komfort użytkowania.

 

Jeszcze raz dziękujemy w imieniu naszych najmłodszych pacjentów i personelu medycznego.

Opublikowano dnia: 2019-03-18 - Kategoria: Aktualności

Została Pani Profesor wskazana w rankingu Pulsu Medycyny jako jedna ze 100 najbardziej wpływowych postaci polskiej medycyny w 2018 roku. Uzasadniły to Pani osobiste osiągnięcia w dziedzinie okulistyki, ale zapewne też ranga okulistyki, jako dziedziny medycyny. Jak Pani Profesor ocenia sytuację w Polsce w zakresie chorób oczu, czy różnimy się w tym względzie od innych krajów europejskich? Czy Polacy dbają o wzrok?

 

Bardzo się cieszę, że znalazłam się w rankingu 100 najbardziej wpływowych postaci polskiej medycyny. Włożyłam dużo wysiłku, jako prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego w ostatnich latach, aby okulistyka miała należne miejsce wśród innych specjalności medycznych. Pragnę z tej okazji podziękować moim współpracownikom, bo wysoka ranga okulistyki to również duża zasługa moich kolegów. Wszyscy pracowaliśmy na ten sukces. Jeżeli chodzi o Polaków w porównaniu z innymi krajami europejskimi, to niestety Polacy nie dbają o wzrok. Jak wykazały badania GUS’u, co trzeci Polak nie był w ogóle u okulisty. Jest to oczywiście także związane z dostępnością lekarzy okulistów, a także wprowadzeniem skierowań do świadczeń okulistycznych, co było złym rozwiązaniem. Pacjent czeka najpierw w kolejce do lekarza rodzinnego, a potem jeszcze w następnej kolejce do lekarza okulisty. Wydłuża to proces leczenia. Mam nadzieję, że i to też ulegnie zmianie. Istotną sprawą jest też niedostateczna świadomość zdrowotna Polaków, w tym w odniesieniu do chorób oczu, nad czym pracujemy, w szczególności jeżeli chodzi o jaskrę. Zaćma i zwyrodnienie plamki związane wiekiem dosyć szybko daje upośledzenie widzenia i z zasady pacjent szybko szuka pomocy u okulisty. Z kolei jaskra jest chorobą, która niestety szybko upośledza pole widzenia w sposób bezpowrotny, a nie daje objawów. Mówi się, że jaskra to taki cichy złodziej wzroku, bezobjawowo kradnie nam wzrok, czego już niestety nie jesteśmy w stanie odbudować, Dlatego apel do naszych pacjentów, do społeczeństwa polskiego - proszę większą uwagę przykładać do wizyt okulistycznych, proszę skrupulatnie brać leki. Tylko ok. 30% pacjentów bierze leki, które są im przepisane na stałe, z tego 30% bierze je regularnie, a reszta nieregularnie. Wszystko to jest ze szkodą dla Państwa wzroku.

 

Kontynuacja artykułu po naciśnięciu przycisku "Przeczytaj więcej..."

Opublikowano dnia: 2019-03-11 - Kategoria: Aktualności


Zapraszamy 14 marca br. na bezpłatne badania w kierunku wczesnego wykrywania jaskry. Badania odbędą się w Poradni Okulistycznej (parter), w godz. 9.00-14.00.

 

Jaskra to choroba, która uszkadza nerw wzrokowy, stopniowo doprowadzając do pogorszenia i utraty wzroku. Rozwija się powoli i przez długi czas nie daje objawów, dlatego nazywana jest „cichym złodziejem wzroku”. Skorzystajmy więc z szansy upewnienia się, że nie chorujemy na jaskrę, bądź że możemy ją leczyć na wczesnym etapie choroby.

Opublikowano dnia: 2019-02-26 - Kategoria: Aktualności

Kierownik Kliniki Neonatologii CMKP – p. Doc. dr hab. med. Maria Wilińska zaprasza lekarzy, pielęgniarki i położne na szkolenie dot. aktualizacji wytycznych WHO 2018 odnośnie opieki nad kobietą w okresie porodu i laktacji oraz opieki nad noworodkiem w zakresie laktacji i karmienia naturalnego.

 

Termin szkolenia 2 marca 2019 r. godz. 10 – 16.00.
Miejsce: Sala wykładowa SPSK im. prof. W. Orłowskiego CMKP.

 

Program:

  1. Dr med. Marzena Kostuch, Kierownik Kliniki Neonatologii, DSK Lublin „Zaktualizowane wytyczne WHO 2018 w zakresie 10 Kroków do Udanego Karmienia Piersią w szpitalach – wskazówki dla zespołów medycznych i administracji szpitala.
  2. Dr hab. med. Maria Wilińska, Kierownik Kliniki Neonatologii CMKP „Nowe wytyczne WHO 2018 dotyczące laktacji i karmienia naturalnego noworodków chorych i urodzonych przedwcześnie, leczonych w OION.
  3. Dr Magdalena Zarlenga „Międzynarodowy kodeks marketingu produktów zastępujących mleko kobiece”.
  4. Dr hab. med. Maria Wilińska "Jak zostać Szpitalem Przyjaznym Dziecku? Sugestie dla zespołów organizacyjnych szpitali.

Serdecznie zapraszamy!

1 2 3 4 5 ... >>