Idź do Menu główne Idź do głównej zawartości
Strona Facebook
Strona Instagram
Strona Linkedin
Odwróć kolory

Aktualności

WYRÓŻNIENIA ZA WYBITNE OSIĄGNIĘCIA NAUKOWE W 2023 ROKU

dr Katarzyna Alicka StaszewskaW Katedrze i Klinice Chorób Wewnętrznych i Gerontokardiologii naszego Szpitala kolejny już raz przyznano wyróżnienia za wybitne osiągnięcia naukowe w 2023 roku. Dorobek oceniono na podstawie sumarycznego wskaźnika Impact Factor publikacji za 2023 rok. Wyróżnienie I, II i III stopnia, z rąk Kierownika Kliniki – prof. Piotra Jankowskiego, otrzymali:

  1. dr n. med. Michał Chudzik,
  2. dr n. med. Michał Wąsowski,
  3. dr n. med. Ada Sawicka.

Serdecznie gratulujemy!

Dynamiczny rozwój naukowy Kliniki, będący skutkiem zaangażowania całego Zespołu to powód do dumy i satysfakcji. Dziękujemy za przejawianą aktywność badawczą, która nieustannie przyczynia się do postępu i rozwoju polskiej i międzynarodowej nauki.





Pan dr hab. n. med. Marek Tałałaj uzyskał tytuł profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne

dr Katarzyna Alicka StaszewskaMamy zaszczyt i przyjemność poinformować, że Pan dr hab. n. med. Marek Tałałaj uzyskał tytuł profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne. Jego wieloletni dorobek naukowy, zawodowy oraz dydaktyczny został uwieńczony tę zaszczytną nominacją.

Pan Profesor jest specjalistą chorób wewnętrznych i nefrologii, członkiem Zespołu Oddziału Klinicznego Chorób Wewnętrznych i Gerontokardiologii naszego Szpitala, cenionym przez współpracowników i cieszącym się uznaniem pacjentów.

Składamy najserdeczniejsze gratulacje oraz życzenia dalszych sukcesów w realizacji planów i zamierzeń naukowych, a także wszelkiej pomyślności w życiu zawodowym i osobistym.











24-GODZINNA pH-METRIA PRZEŁYKU Z IMPEDANCJĄ W RAMACH PRACOWNI BADAŃ CZYNNOŚCIOWYCH PRZEWODU POKARMOWGO

Z myślą o Pacjentach systematycznie zwiększamy dostępność usług medycznych, również tych deficytowych. Z wielką przyjemnością informujemy o uruchomieniu w naszym Szpitalu, przy Oddziale Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Bariatrycznej, Pracowni Badań Czynnościowych Przewodu Pokarmowego.
W ramach działalności Pracowni wykonujemy 24-godzinną ph-metrię przełyku z impedancją. Badanie pozwala lekarzowi uzyskać wszystkie niezbędne informacje związane z diagnostyką choroby refluksowej.
Istotą choroby jest zespół objawów wywoływanych zarzucaniem (refluksem) treści żołądkowej do przełyku. Wraz ze spożytym wcześniej pokarmem, do przełyku wraca również wytwarzany w żołądku kwas solny i enzymy trawienne, co powoduje pieczenie, czyli tzw. zgagę. Wśród dolegliwości pacjenci często wymieniają także: pieczenie za mostkiem, nadkwasotę, ból górnej części brzucha. U części chorych mogą występować również tzw. zespoły objawów pozaprzełykowych, takich jak kaszel, zapalenie krtani i astma.
24-godzinna pH-metria przełyku z impedancją ma na celu wykrycie epizodów refluksu i impedancji, czyli zmiany pH w dystalnej części przełyku oraz zmiany oporności elektrycznej spowodowanej refluksem. Oprócz wykrycia refluksu, badanie umożliwia również określenie jego składu, charakteru oraz zasięgu.
Procedura ta jest szczególnie przydatna w opiece nad pacjentami po operacjach bariatrycznych, którzy borykają się z chorobą refluksową przełyku i której częstość w tej grupie pacjentów stale wzrasta.

Wszystkich zainteresowanych wykonaniem badania zachęcamy do kontaktu 22 58 41 227. Wymagane jest skierowanie do poradni chirurgii ogólnej z kodem K21. Osobą koordynującą funkcjonowanie Pracowni Badań Czynnościowych Przewodu Pokarmowego jest Pani Doktor Joanna Parkitna, specjalistka chirurgii ogólnej, która przyjmuje pacjentów w naszej przyszpitalnej Przychodni Specjalistycznej w każdy piątek.

Impedancja zdj

WITAMY W ZESPOLE

dr Katarzyna Alicka StaszewskaZ przyjemnością informujemy, że do zespołu Oddziału Klinicznego Chorób Wewnętrznych i Gerontokardiologii naszego Szpitala niedawno dołączyła Pani dr Katarzyna Alicka-Staszewska. Pani Doktor jest specjalistką kardiologii i została liderką programu badań obrazowych serca w naszym Szpitalu. Współpraca z Panią Doktor znacząco zwiększy nasze możliwości w zakresie diagnostyki i leczenia chorób układu krążenia.

Tworzymy w Szpitalu interdyscyplinarny Zespół, każdego dnia pracujemy nad tym aby świadczyć opiekę na najwyższym poziomie. Wszystkich zainteresowanych współpracą zachęcamy do kontaktu i odwiedzania naszej strony internetowej oraz śledzenia mediów społecznościowych.









WARSZAWSKA WIOSNA BARIATRYCZNA 2024

Już niebawem, w dniach 23-24 maja, w Warszawie, odbędzie się III edycja Konferencji Warszawska Wiosna Bariatryczna. To doskonała okazja do wymiany wiedzy, doświadczeń i dobrych praktyk w opiece nad pacjentami zmagającymi się z problemem otyłości. Interdyscyplinarne grono ekspertów dostarczy najnowszej wiedzy w zakresie owoczesnych metod leczenia, jak również inspiracji do debaty zespołów zajmujących się chirurgicznym leczeniem otyłości.

W imieniu Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego i Naukowego – prof. dr hab. n. med. Wiesława Tarnowskiego – Kierownika Oddziału Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Bariatrycznej – serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniu.

WWB info

AKCJA PROFILAKTYCZNA W SENACIE RP

Wczoraj Kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gerontokardiologii naszego Szpitala, prof. dr hab. n. med. Piotr Jankowski, uczestniczył w promocji badań profilaktycznych chorób serca i naczyń wśród Senatorów RP i pracowników Kancelarii Senatu. Mierzono ciśnienie tętnicze, masę ciała, stężenie cholesterolu i glukozy we krwi, wykonywano EKG i Echo serca. Udzielano porad kardiologicznych. Wydarzenie wzbudziło duże zainteresowanie. Cieszymy się, bo warto dawać dobry przykład.

Wierzymy, że to pierwsza ale nie ostatnia akcja profilaktyczna, która pomoże szerzyć wiedzę na temat zapobiegania chorobom cywilizacyjnym i zachowań prozdrowotnych.

AKCJA PROFILAKTYCZNA W SENACIE RP

WITAMY W ZESPOLE

dr PrzybyłowskaZ przyjemnością informujemy, że do zespołu Oddziału Klinicznego Chorób Wewnętrznych i Gerontokardiologii naszego Szpitala niedawno dołączyła Pani dr n. med. Katarzyna Przybyłowska. 

Pani Doktor jest specjalistką chorób wewnętrznych oraz pulmonologii. Współpraca z Panią Doktor znacząco zwiększy możliwości naszego Szpitala w zakresie diagnostyki i leczenia zarówno ostrych, jak i przewlekłych chorób układu oddechowego.

Serdecznie witamy w Zespole!

Wszystkich zainteresowanych współpracą w doświadczonym i interdyscyplinarnym zespole zachęcamy do śledzenia ofert pracy https://szpital-orlowskiego.pl/index.php/ogloszenia/praca








2 KWIETNIA - ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

autyzmAutyzm jest jednym z zaburzeń neurobiologicznych, które wpływają na rozwój mózgu, na interakcje społeczne, komunikację i zachowanie w codziennym życiu. Osoby z autyzmem mogą mieć trudności w nawiązywaniu kontaktów społecznych, rozumieniu emocji innych osób, komunikacji werbalnej i niewerbalnej, a także w adaptacji do zmiany rutyn i wykazywaniu powtarzalnych zachowań.

W Polsce, podobnie jak  w innych krajach, autyzm stanowi istotny problem społeczny i zdrowotny. Dotyka szacunkowo 1 na 160 dzieci. W 2021 roku zdiagnozowano 86 575 przypadków (trzy razy więcej mężczyzn).

Nie ma jednej przyczyny autyzmu, ale wiadomo, że może on mieć podłoże genetyczne, jak również może być warunkowany przez czynniki środowiskowe. Obecnie diagnoza autyzmu opiera się na obserwacji zachowań oraz ocenie rozwoju dziecka przez specjalistów, takich jak psychiatrzy, psycholodzy czy pediatrzy.

Wspieranie osób z autyzmem wymaga indywidualnego podejścia i zrozumienia ich potrzeb. Ważne jest także budowanie świadomości społecznej na temat autyzmu, aby promować akceptację, zrozumienie i integrację osób z autyzmem w społeczeństwie.

Symbolem solidarności z osobami dotkniętymi autyzmem jest kolor niebieski.

Zachęcamy do tego aby wyrazić w dzisiejszym dniu swoją symboliczną solidarność z osobami dotkniętymi autyzmem poprzez:

- założenie ubrania w kolorze niebieskim

- dodanie niebieskiego puzzla lub podobnej nakładki na zdjęcie profilowe w mediach społecznościowych

Bądźmy razem!

  • hospital logo header min
    Adres:
    ul. Czerniakowska 231
    00-416 Warszawa
    NIP: 526-000-68-58, REGON: 000290883
    KRS: 0000007616
    Centrala Telefoniczna Szpitala:
    telefon: 22 58 41 400
    telefon: 22 58 41 112
    telefon: 22 62 83 011

    Sekretariat Dyrektora Szpitala:
    telefon: 22 58 41 250
    faks: 22 62 16 288
    e-mail:szpital@szpital-orlowskiego.pl

  • BiP
    Strona Facebook Strona Instagram Strona Linkedin