Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii (OAiIT)

dr n. med. Elżbieta Nowacka

Sekretariat Oddziału: 22 58 41 220

Pokój lekarski: 22 58 41 122

Zastępca Kierownika
dr n. med. Urszula Zielińska-Borkowska
Kierownik Oddziału Intensywnej Terapii
Konsultant Wojewódzki w zakresie Intensywnej Terapii

Ordynator: 22 58 41 389
pokój lekarski: 22 58 41 331
oddział telefon: 22 58 41 157
Kierownik ds. Pielęgniarek OAiIT
mgr Anna Zdun
Specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki
Pielęgniarka Koordynująca Oddziału
mgr Marzena Ulrych

GODZINY ODWIEDZIN W OIT

Odwiedziny są możliwe codziennie w godzinach 16:00-18:00. Informacji   o aktualnym stanie zdrowia pacjenta udziela lekarz dyżurny. Nie udziela się powyższych informacji telefonicznie. Informacji co do planu leczenia, rokowania i dalszego postępowania udziela kierownik OIT w godzinach 14:00-15:00 codziennie (z wyjątkiem środy).

W przypadku pandemii COViD -19 wizyty w oddziale Intensywnej Terapii zostaną zawieszone do odwołania . Możliwość odwiedzania chorych w stanie krytycznym istnieje tylko po uzgodnieniu z kierownikiem oddziału. W takich przypadkach informacje telefoniczne na temat stanu zdrowia podawane są tylko osobie upoważnionej przez chorego.

W skład Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii wchodzą:

• Oddział Anestezjologii;
  • Oddział Intensywnej Terapii,

Do głównych zadań Oddziału w zakresie Anestezjologii: należy:

• kwalifikacja, prowadzenie znieczulenia oraz opieka pooperacyjna chorych poddawanych zabiegom operacyjnym z zakresu chirurgii przewodu pokarmowego, chirurgii ogólnej i onkologicznej, bariatrii, ginekologii, onkologii ginekologicznej, chirurgii plastycznej, okulistyki
  • prowadzenie regionalnej analgezji porodu,
  • znieczulenie i nadzór nad bezpieczeństwem pacjenta w trakcie procedur endoskopowych przewodu pokarmowego
  • udzielanie pomocy medycznej na terenie innych komórek organizacyjnych szpitala w sytuacji zagrożenia życia
  • resuscytacja w nagłym zatrzymaniu krążenia (NZK)

W Oddziale działa Poradnia Konsultacyjna Anestezjologiczna oraz Pracownia Bronchoskopii.

Do głównych zadań Oddziału w zakresie Intensywnej Terapii należy:

- leczenie pacjentów w stanie zagrożenia życia lub u których przewidywane jest bezpośrednie zagrożenie życia. Oddział zajmuje się leczeniem chorych z ostrą niewydolnością oddechową, niewydolnością krążenia, z rozpoznaną sepsą i we wstrząsie septycznym, chorych z ostrym zapaleniem trzustki, zapaleniem otrzewnej oraz ostrą niewydolnością nerek. Oddział liczy 6 stanowisk. Opiekę pielęgniarską zapewnia zespół liczący 24 pielęgniarki, które  posiadają niezbędne kwalifikacje do opieki nad krytycznie chorymi.

W Oddziale Klinicznym Anestezjologii i Intensywnej Terapii pracuje 22 lekarzy specjalistów anestezjologii i intensywnej terapii oraz 23 lekarzy rezydentów w trakcie specjalizacji. Oddział posiada akredytację do prowadzenia specjalizacji z anestezjologii i intensywnej terapii oraz do prowadzenia specjalizacji z intensywnej terapii. Ponadto prowadzi staże z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii oraz specjalizacji w których staż z intensywnej terapii jest wymagany. W oddziale zatrudnione są 24 pielęgniarki, które sprawują opiekę  nad pacjentem podczas znieczulenia.

Klinika Anestezjologii i Intensywnej Terapii Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, której kierownikiem jest prof. CMKP Małgorzata Malec-Milewska prowadzi kursy specjalizacyjne i doskonalące. Ponadto bierze udział w programach badawczych i naukowych w ramach zadań statutowych CMKP z grantów KBN.